środa, 15 marca 2017

Jadowity ssak - rzęsorek rzeczek (Neomys fodiens)

Spacerując wzdłuż, np rzeki możemy natknąć się na ślady bytowania lub przy odrobinie szczęścia na samego rzęsorka rzeczka. Dla wyjaśnienia, rzęsorek rzeczek jest niewielkim ssakiem, a dokładniej jednym z ryjówkowatych.
Znalezione obrazy dla zapytania rzęsorek rzeczek
 Pokryty jest gęstym, krótkim i aksamitnym futrem. Grzbiet rzęsorka może być czarny lub brunatny, podczas gdy brzuch jest zazwyczaj biały. Jednakże zdarzają się też osobniki o ciemniej umaszczonym brzuchu. Rzęsorek rzeczek jest naprawdę niewielki, ponieważ może osiągać długość do 10 cm oraz masę do 25 g. Głowa zwęża się ku przodowi w długi ryjek, co jest cechą rozpoznawalną wszystkich ryjówkowatych. Cechą odróżniającą rzęsorki od przedstawicieli tej samej rodziny - zębiełek są na końcach brunatne zęby. Zębiełki mają zęby całkowicie białe. Następną charakterystyczną cechą rozpoznawczą rzęsorków jest ogon, osiągający długość do 8 cm. Jego spodnia strona tworzy tzw. kil, czyli pas sztywnych, szczecinowych włosków, służących jako świetny ster podczas pływania. U rzęsorka rzeczka kil pokryty jest gęstym, aksamitnym, krótkim futerkiem. Grzbiet zwierzęcia jest ciemnoszary lub ciemnobrązowy, brzuch jest natomiast przeważnie biały. W przypadku rzęsorka rzeczka kil rozpościera się przez całą długość jego ogona, lecz u rzęsorka mniejszego występuje tylko od połowy ogona. Zębiełki nie posiadają kila, ich ogon pokryty jest  długimi, rzadkimi włoskami. Przednie łapki rzęsorka są drobne i chwytne, tylne zaś są dłuższe i większe, pokryte sztywnymi i długimi włosami, które służą im niczym wiosła do pływania, pomimo braku błony pławnej między palcami.
Znalezione obrazy dla zapytania rzęsorek rzeczek

Bytuje nad siedliskami wilgotnymi i w zaroślach nad brzegami rzek, strumieni, jezior czy stawów. Pomimo różnych sceptyczności ludzi do myszopodobnych stworzeń, należy jednak cieszyć się z jego występowania w naszym najbliższym otoczeniu, ponieważ preferuje on tylko czyste wody, a najlepiej takie w których jest jakieś żwirkowe podłoże. Rzęsorek rzeczek jest fenomenalnie przystosowany do życia w wodzie, ponieważ świetnie pływa i nurkuje, lecz nie tylko to jest przystosowaniem do życia w wodzie. Rzęsorek rzeczek podczas nurkowania nabiera wyglądu srebrzystej i lekko skrzącej kulki, która nadzyczajniej jest wynikiem otaczających jego futerko małych pęcherzyków powietrza. Pęcherzyki te dają rzęsorkowi ochronę przed utratą ciepła oraz ułatwiają mu wynurzenie się na powierzchnię wody, ponieważ wypychają jego ciało ku górze.
Podobny obraz
Rzęsorki rzeczki polują  na wodne owady,  ich larwy, ślimaki oraz na drobne ryby i płazy. Dzienne zapotrzebowanie rzęsorków na pokarm może być dwa razy większy od ich wagi. Swe ofiary rzęsorki chwytają biegając pod dnie zbiornika wodnego lub przeszukując jego brzegi. Za pośrednictwem jadu zawartego w ich ślinie rzęsorki są w stanie polować na ofiary znacznie większe od siebie. Jadem tym wywołują paraliż na swojej ofiarze, po czym zanoszą je do swoich nor i kryjówek. Rzęsorki rzeczki obok rzęsorków mniejszych są jedynymi występującymi w Polsce jadowitymi ssakami. 
Podobny obraz
Rzęsorki rzeczki wykazują agresywne zachowania wobec innych rzęsorków oraz prowadzą samotniczy tryb życia. Pomiędzy rzęsorkami rzeczkami często dochodzi do walk o terytorium i areały. Łączą się w pary wyłącznie na okres godowy. Ciąża u samic trwa ok. 21 dni, samica może urodzić ok. 5 - 10 młodych, które dojrzewają po 3 miesiącach. Rzęsorki rzeczki konkurują również z rzęsorkami mniejszymi, które są o wiele łagodniej usposobione i mniej agresywne, co skutkuje najczęściej ich wypieraniem i odganianiem na inne terytoria i areały. W Polsce jak wszystkie ryjówkowate objęty ochroną gatunkową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz