środa, 15 marca 2017

Zajęczy boks.

Niekiedy przechadzając się po łące, lesie lub jakimś nieużytku można natknąć się na coś naprawdę niezwykłego. Obserwuje się to przeważnie w lutym, ale gdy jest ciepło nie ma przeszkód na obserwację już w połowie stycznia. Mam na myśli zachowanie samców zajęcy, podczas okresu godowego tych zwierząt. Gody zajęcy nazywane są parkotami.

Znalezione obrazy dla zapytania Zające walki
Najczęściej jest tak, że gotowych i chętnych do parkotów samic jest mniej niż gachów, czyli samców. Reszta samic w tym czasie odpoczywa. Leży gdzieś i unika gachów. Często wśród samców, które zainteresowały się jedną samicą dochodzi do bójek. Walka zajęcy ma wygląd zbliżony do tej bokserskiej, toczonej przez profesjonalnych bokserów na ringu. Z punktu widzenia obserwatora całe takie zajście wygląda naprawdę komicznie. Gachy stają wtedy na tylnych skokach i zaczynają okładać się przednimi łapami. Zające mają dość ostre pazury i podczas takich walk wyrywają sobie sierść z łatwością. W związku z tym na miejscach takich walk leży naprawdę dużo powyrywanej sierści. Jednakże tego rodzaju walki nie wyłaniają samca, który będzie mieć pierwszeństwo do kopulowania z samicą. Takiego gacha z przywilejem zbliżenia się do samicy wyłania dopiero gonitwa, staczana przez najczęściej od 2 do 5 samców.

Zaj?c Szarak

Fot: Cezary Korkosz
Efektem takich parkotów są młode, które przychodzą na świat po około 1,5 miesięcznej ciąży. W jednym miocie jest mniej więcej od 2 do 5 młodych. Jedna samica może mieć rocznie do trzech miotów. Młode rodzą się całkowicie rozwinięte, pokryte gęstym futerkiem. Samica, odchodząc by się pożywić pozostawia młode, np w gęstej trawie. Zajączki, gdy wyczują zagrożenie, leżą przycupnięte, dopóty, dopóki niebezpieczeństwo się nie oddali. Pomaga im w tym ubarwienie ochronne na futrach oraz brak zapachu wytwarzanego przez gruczoły. Młodych zajączków w tym okresie nie wolno dotykać. Mogą stać się wtedy wyczuwalne dla drapieżników. Młode osiągają dojrzałość płciową po około 5 – 7 miesiącach od przyjścia na świat. Po tym czasie mogą same wziąć udział w parkotach.

2 komentarze:

  1. A więc to się parkoty nazywa. Widziałam dawno jak się tak zające boksowały. Niezwykły widok. Dziekuje za przybliżenie mi tego zjawiskaa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma za co :) Rzeczywiście, niezwykly widok...

      Usuń